Słabe, łamliwe paznokcie – jak je wzmocnić? Paznokcie – zarówno u nóg, jak i u rąk – pełnią przede wszystkim funkcję ochronną, jednak nierzadko także i one wymagają wsparcia i ochrony. Dzieje się tak, kiedy z różnych przyczyn płytka paznokcia staje się zbyt miękka, słaba i łamliwa. Sytuacji tej nie należy bagatelizować, ponieważ może ona być zwiastunem wielu innych dolegliwości i nieprawidłowości, zachodzących w naszym organizmie.
Łamliwe i słabe paznokcie – przyczyny
Niezadowalający stan paznokci wynikać może z wielu zróżnicowanych powodów. Wszystkie możliwe przyczyny podzielić można na dwie podstawowe kategorie: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do zewnętrznych przyczyn zalicza się przede wszystkim:
- używanie wątpliwej jakości lakierów do paznokci,
- nadmierne stylizowanie,
- niewłaściwe i nieumiejętne stylizowanie płytek,
- używanie metalowych pilników,
- nieprawidłowe ściąganie żelowych, akrylowych i hybrydowych paznokci,
- stałe narażanie paznokci na działanie mocnych środków chemicznych i wilgoci.
Druga kategoria to czynniki wewnętrzne, między innymi:
- niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i minerały niezbędne dla utrzymania zdrowia paznokci,
- cukrzyca i tak zwany zespół stopy cukrzycowej,
- niedoczynność tarczycy,
- grzybica paznokci.
Ponadto na pogorszenie kondycji oraz estetyki paznokcia ogromny wpływ może mieć także noszenie zbyt małego, źle dopasowanego obuwia. Za ciasne buty to jeden z najczęstszych i nagminnie bagatelizowanych problemów, który może nieść za sobą szereg niepożądanych dla paznokci u stóp konsekwencji. Za małe buty to dla płytki zagrożenie w postaci osłabienia, deformacji, nadmiernego zgrubienia, wrastania, a nawet grzybicy.
Najlepsze sposoby na wzmocnienie paznokci
Wymienione powyżej przyczyny pogorszenia się stanu paznokci podzieliliśmy na dwie odrębne kategorie; podobnie wyglądają także możliwości ich wzmocnienia i przywrócenia im pierwotnej kondycji i estetyki. Płytkę paznokcia wzmocnić możemy bowiem zarówno od zewnątrz, stosując odpowiednie zabiegi i kosmetyki pielęgnacyjne oraz preparaty lecznicze, jak i od wewnątrz.
Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby z problemem zgłosić się do specjalisty podologa i unikać podejmowania jakichkolwiek prób leczenia na własną rękę. Mogą one nie tylko nie przynieść pożądanego efektu, ale także dodatkowo pogorszyć i tak już wątpliwy stan zdrowia paznokcia.
Podolog, dzięki nowoczesnym narzędziom oraz własnej wiedzy, będzie w stanie dokładnie przyjrzeć się problemowi; zbada stan paznokcia od zewnątrz i od wewnątrz, aby odnaleźć przyczynę problemu, a także ustalić optymalny plan leczenia. Aby skutecznie pozbyć się dolegliwości, konieczne jest bowiem dotarcie do jej źródła. Jeżeli bowiem za problemem łamliwych i słabych paznokci stoi cukrzyca, konieczne jest wdrożenie zupełnie innego postępowania, niż chociażby w przypadku uszkodzenia płytki na skutek nadmiernej, zbyt częstej stylizacji.
Jeżeli za problemem łamliwości i słabej kondycji paznokcia stoi jakakolwiek jednostka chorobowa, należy przede wszystkim podjąć próbę jej wyleczenia lub zminimalizowania jej objawów, następnie rozpocząć terapię, mającą na celu usunięcie jej efektów. Jeśli natomiast słabe paznokcie to efekt niedopasowanej diety, ubogiej w witaminy i minerały, budujące mocną płytkę, konieczne jest włączenie do jadłospisu produktów spożywczych oraz suplementów diety, które uzupełnią powstałe braki. Szczególnie istotne jest dostarczenie do organizmu witaminy A i E, a także witamin z grupy B, przede wszystkim B9 oraz B12.
Kruche i słabe paznokcie – pielęgnacja
W przypadku pojawienia się problemu łamliwych i zbyt słabych paznokci bardzo ważna jest ich skuteczna kuracja, ale także odpowiednia pielęgnacja. Szczególnie istotna jest ona w przypadku, gdy problem powstał wskutek nieprawidłowego piłowania czy skracania płytki, jak również nadmiernych stylizacji czy stosowania niedopasowanych lub zbyt mocnych kosmetyków. Podolog powinien poinstruować pacjenta i wskazać mu właściwe sposoby pielęgnacji paznokci. Warto regularnie wzmacniać płytkę wysokiej jakości odżywkami z dodatkiem witamin A, E oraz B, aby przyspieszyć jej powrót do pożądanego stanu. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć także naturalne olejki – arganowy, rycynowy czy migdałowy – a także kremy do rąk lub stóp z witaminą A.
Warte uwagi:
Należy natomiast unikać stosowania metalowych, inwazyjnych dla paznokcia pilników oraz mocnych, ingerujących w strukturę płytki zmywaczy czy środków do ściągania paznokci hybrydowych lub żelowych. Warto również wymienić obuwie, na lepiej dopasowane i oddychające, a także starać się unikać nadmiernego kontaktu paznokci z wilgocią oraz mocnymi detergentami.
Mocne i zdrowe paznokcie
Odpowiednia pielęgnacja i leczenie kruchych i słabych paznokci to czynności, które przyniosą pożądany efekt nie tylko dla kondycji i estetyki samych płytek, ale także całego organizmu. Słabe paznokcie nie są bowiem w stanie pełnić odpowiednio swojej funkcji ochronnej, a co za tym idzie, ich niewłaściwa kondycja może spowodować wiele poważniejszych dla naszego zdrowia konsekwencji. Dlatego też w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie paznokci, należy niezwłocznie skonsultować się z podologiem.