Osteopatia – jak znaleźć dobrego osteopatę?

Osteopatia to wyjątkowa gałąź medycyny, która jednocześnie jest również filozofią myślenia. Dla wielu pacjentów osteopatia jest jedynym, wyjątkowym sposobem na to, aby odzyskać dawny stan zdrowia. Osteopatia w sposób szczególny polecana jest osobom z migrenami, nawracającymi bólami głowy, problemami narządu ruchu czy bólami mięśni i stawów. Liczba okoliczności, w których można udać się do osteopaty, jest naprawdę ogromna. Kim dokładnie jest osteopata? Kiedy konkretnie można się do niego udać?

 

Osteopatia – co to jest za dziedzina medycyny? Odpowiadamy!

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że spadek dobrego samopoczucia wraz z wiekiem jest czymś, z czym trzeba się pogodzić i nie da się na to absolutnie nic poradzić. Trzeba po prostu się pogodzić ze swoimi dolegliwościami i bólami. Czy rzeczywiście jest to prawda? Warto jednak wiedzieć, że jeśli tradycyjna medycyna przy wielu schorzeniach pozostaje bezradna, są jeszcze inne rozwiązania. Chodzi tutaj oczywiście o alternatywne sposoby na odzyskiwanie dawnej, dobrej formy. 

Po jakie sposoby sięgają pacjenci, których tradycyjna medycyna spisała na straty? W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się ziołolecznictwo, czyli jedna z metod medycyny ludowej a także medycyna niekonwencjonalna http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/interdyn/. Jednym z najpopularniejszych kategorii medycyny niekonwencjonalnej jest właśnie osteopatia. Jakie choroby leczy osteopatia i co to tak właściwie jest? 

 

Czym jest osteopatia?

Czym konkretnie jest osteopatia? Warto dokładnie znać tę definicję, aby w przyszłości nie dać się zmanipulować. Z całą pewnością nie jest to „czarna magia” ani jakaś zakazana metoda leczenia. W największym skrócie osteopatia to metoda leczenia oraz diagnozowania pacjentów z wykorzystaniem metod manualnych, czyli ręcznie. Osteopatia to jedna z legalnych metod fizjoterapii. Osteopatia to nie tylko metoda leczenia, ale również sposób myślenia. Filozofia osteopatii cieszy się naprawdę dużą popularnością. Według osteopatów ciało i dusza człowieka są ze sobą nierozerwalnie złączone. Według nich, organizm posiada szereg zdolności do samoregeneracji. Tylko od wiary człowieka zależy to, czy uda mu się zwalczyć konkretną chorobę. Osteopatia oczywiście nie jest uniwersalnym rozwiązaniem na wszystkie choroby, jednak w wielu przypadkach jest to jedyny sposób na wyleczenie pacjenta. Przed rozpoczęciem takiej terapii warto dokładnie sprawdzić, jakie choroby może leczyć osteopata. 

 

Kim jest osteopata?

Osteopata to specjalista w dziedzinie osteopatii. Aby móc być w naszym kraju osteopatą, w pierwszej kolejności trzeba otrzymać tytuł lekarza medycyny bądź fizjoterapeuty. W tym celu trzeba oczywiście z sukcesem ukończyć pięcioletnie studia magisterskie. Po zdobyciu tego tytułu trzeba jeszcze przejść przez studia osteopatyczne – trwają one aż pięć lat. Gdy kandydatowi na osteopatę uda się przejść całą tą ścieżkę, musi jeszcze zdać egzamin kliniczny. Jeśli do tego dojdzie, otrzyma on prawo do wykonywania tego zawodu. Bardzo duża ilość wiedzy do przyswojenia w tak długim okresie czasu dla kandydatów na osteopatę jest wręcz niezbędna. Każdy osteopata, który ukończy wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy, musi mieć niezwykle szeroką wiedzę odnośnie rozmaitych anomalii układu ruchowego oraz funkcjonowania ludzkiego organizmu http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/uslugi-lekarskie/urolog/. Najważniejszą rzeczą w osteopatii jest oczywiście znajomość fizjologii oraz anatomii człowieka – oznacza to, że osteopata musi doskonale orientować się odnośnie budowy oraz funkcji poszczególnych narządów oraz tego w jaki sposób one między sobą współdziałają. Specjalista osteopata musi umieć w miarę szybko diagnozować u swoich pacjentów rozmaite schorzenia, aby jak najszybciej wdrożyć niezbędne procedury leczenia.

Osteopata w Polsce to lekarz medycyny lub magister fizjoterapii, któremu udało się ukończyć pięcioletnie szkolenie osteopatyczne. Musi również oczywiście napisać oraz z sukcesem obronić pracę dyplomową na jeden z tematów dotyczących osteopatii. Czym różni się osteopata od fizjoterapeuty? Osteopata to taki fizjoterapeuta, który dokładniej zajmuje się kilkoma konkretnymi dziedzinami. Aby być osteopatą, trzeba również znacznie dłużej się kształcić. Osteopata powinien również znacznie szerzej patrzeń na patologie układu ruchowego. 

 

Osteopatia szkolenia 

Czy w naszym kraju są organizowane szkolenia osteopatii? Warto wiedzieć, że tak. Osteopatia szkolenia są organizowane w wielu polskich miastach. W tej chwili osteopaci są kształceni na podyplomowych studiach medycyny osteopatycznej dedykowanej fizjoterapeutom i lekarzom. Osteopatia szkolenia https://kursy-fizjoterapia.eu/ w ramach studiów podyplomowych są organizowane zgodnie z przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym. Aby móc być osteopatą i zapisać się na takie studia, trzeba posiadać wykształcenie medyczne oraz prawo do wykonywania zawodu medycznego. 

Oprócz osteopatów, którzy kończą specjalne szkolenia osteopatyczne oraz studia, są również  i tacy, którzy nie mogą pochwalić się żadnym specjalnym kierunkowym wykształceniem, ponieważ „samodzielnie” nauczyli się swojej profesji. Warto wiedzieć, że żadne krótkie kursy czy szkolenia dla osteopatów nie są w stanie zastąpić klasycznych studiów osteopatycznych. Przed skorzystaniem z usług osteopaty warto dokładnie zweryfikować, czy posiada on niezbędne kompetencje do wykonywania swojego zawodu.