Wbrew pozorom masa i gładź szpachlowa to dwa zupełnie różne produkty- o innych właściwościach użytkowych, które decydują o ich przeznaczeniu. Czym się różnią się między sobą te dwa produkty? Jakie mają zastosowania?
Masa czy gładź szpachlowa co będzie lepsze?
Wybór odpowiedniego produktu do wygładzania ścian jest zależny tylko i wyłącznie od stanu podłoża, wielkości ubytków oraz ewentualnych odchyleń od pionu ściany. Przy niewielkich nierównościach zaleca się gładzie szpachlowe. Natomiast w przypadku starych nierównych ścian zaleca się masy szpachlowe.
Jakie są rodzaje tych produktów?
Do wykonania gładkiej powłoki ściany stosuje się, suche mieszanki gipsowe oraz masy szpachlowe na spoiwach mineralnych bądź organicznych. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się, materiał szpachlowy służący do wykonania wyrównującej i wygładzającej powłoki na ścianie, a także do wzmocnienia lub ozdobienia.
Osobną grupę produktów stanowią masy szpachlowe i kity szpachlowe, które są stosowane miejscowo do wyrównania oraz naprawienia podłoża, bądź do zamaskowania połączonych elementów.
Szpachlowanie płyt GK
Do szpachlowania połączeń w płytach GK należy używać tylko i wyłącznie mas szpachlowych do tego przeznaczonych. Niestety w praktyce wykonawcy oraz inwestorzy, stosują potoczne nazewnictwo oraz podziały proponowane przez producentów, którzy uwzględniają np.: miejsce zastosowanie, materiał podłoża czy rodzaj użytej wcześniej zaprawy.
Rodzaje gładzi szpachlowej:
- gipsowa– posiada mała granulacje, dzięki czemu można uzyskać bardzo gładkie i cienkie powłoki 0,3- 3mm;
- cementowe oraz cementowo- wapienne- mogą być stosowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności (przekraczającej 70%);
- polimerowe– dużo łatwiejsze w nakładaniu oraz obróbce niż gładzie gipsowe; odporne na pękanie;
- sztablatura– daje jeszcze gładsze wykończenie niż gładź gipsowa;
- stiuk– rodzaj gładzi ozdobnej, którą nakłada się w dwóch warstwach na otynkowane wcześniej ściany;
Rodzaje mas szpachlowych:
- uniwersalne
- wyrównawcze
- renowacyjne
- tzw. startowe
- do łączeń w płytach GK
Zastosowanie tych produktów
Masa i gładź szpachlowa to dwa różne produkty. Gładź szpachlowa stosowana jest dekoracyjne, jako wygładzenie, wykończenie ścian oraz sufitów. Natomiast masa szpachlowa jest produktem wyrównującym, a często nawet prostującym ścianę.
Gładź szpachlowa
Materiał ten jest wykończeniem dekoracyjnym, które wygładza i wyrównuje chropowata powierzchnię tynku (najczęściej jest to tynk cementowy bądź cementowo- wapienny), przygotowując tym samym ścianę do malowania. Gładź szpachlową można również stosować na ostateczną powłokę ściany. Tynk, który jest na ścianie musi być równy, ponieważ gładź pomimo dwóch warstw jest dość cienka (łączna grubość dwóch warstw to max 3 mm). Po wyschnięciu zewnętrzna warstwa jest szlifowana papierem ściernym bądź siateczką.
Masy szpachlowe
Masy szpachlowe ( https://chemia-budowlana.waw.pl/ )występują najczęściej w postaci proszku gipsowego, który rozrabia się z wodą. W sklepach budowlanych można znaleźć również gotowe pasty. Dzięki masie szpachlowej można idealnie wypełnić ubytki, naprawić rysy oraz pęknięcia- wygładzając przy tym powierzchnię np.: przed malowaniem czy tapetowaniem. Masa szpachlowa używana jest bardzo często do maskowania spojenia płyt GK.
Masa szpachlowa jest dużo bardziej wytrzymała niż gładź szpachlowa. Materiał ten umożliwia jednorazowe położenie dość grubej warstwy (nawet 8 mm) dzięki, której można zniwelować spore nierówność już w jednym cyklu roboczym. Co skraca czas i koszt prac.
Ważne przygotowanie ściany
Przed wyrównywaniem ścian należy dokładnie ocenić jak duże nierówności należy zniwelować. Dobór odpowiedniego produktu do wygładzenia ścian jest zależny, od rodzaju oraz stanu podłoża. Aby wygładzić ścianę należy zastosować odpowiednią grubość szpachli. W przypadku dużych nierówności, zaleca się stosowanie masy szpachlowej.
Świeżo otynkowane ściany można szpachlować dopiero po około 3-4 tygodniach. Natomiast ściany gipsowe już po 2-3 tygodniach. Czas schnięcia otynkowanej ściany jest niezbędny, aby tynk dobrze się związał.
Przygotowanie ściany
Przed nałożeniem gładzi czy masy szpachlowej należy odpowiednio przygotować podłoże. Im dokładniej ściana zostanie przygotowana, tym lepsza będzie przyczepność szpachli, a tym samy jej trwałość. Wszelkie osypujące się fragmenty czy np.: pozostałości tapety, farby należy usunąć szpachelką. Ponieważ mogą osłabić przyczepność gipsu.
Gruntowanie
Oczyszczone podłoże wymaga zagruntowania, aby wzmocnić, zwiększyć chłonność oraz przyczepność szpachli. Grunt zawsze należy dobierać do rodzaju ściany.
Zabezpieczenie elementów metalowych
Elementy stalowe, które są narażone na kontakt z zaprawą gipsową, muszą zostać zabezpieczone antykorozyjnie.
Jaka szpachla będzie najlepsza?
Wybór odpowiedniej szpachli powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze szpachli należy się kierować kryteriami:
- oszczędności czasu;
- czystości pomieszczenia- niektórych gładzi nie trzeba szlifować;
- ilość odpadów;
- sposobu nakładania;
Wybór odpowiedniego produktu do wygładzenia ścian jest trudny. Warto w takich sytuacjach warto zaufać wykonawcy, który wybierz odpowiednią gładź szpachlową.