W dzisiejszych czasach w budownictwie panują trendy wiodące je ku energooszczędności. Coraz więcej osób inwestujących we własny dom decyduje się również na fotowoltaikę, a wiele kieruje część swojego budżetu również na inne bardzo efektywne systemy, które z czasem przynoszą ogromne oszczędności, a przy okazji są przyjazne środowisku naturalnemu. Jednym z tych systemów jest rekuperacja i pompy ciepła, która sprawdza się w akcji zarówno zimą, jak i latem. W tym krótkim poradniku postaramy się przedstawić wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat.
Czym są rekuperacja i pompy ciepła i jak działają?
Chcąc na poważnie zainteresować się systemem z rekuperacją i pompami ciepła jako podstawa, musimy wiedzieć, w jaki sposób on tak właściwie działa. Rekuperator stanowi podstawę całej instalacji – to on odpowiedzialny jest za optymalizację procesu, w ramach którego ciepło obiega dom i to on jest jednostką sterującą całym procesem. System działa w sposób bardzo prosty do pojęcia: powietrze, jak w każdym domu, przetacza się przez system wentylacyjny – ukryty w taki sposób, aby działał w niezauważalny dla człowieka sposób. Powietrze z wnętrza domu jest zasysane do systemu wentylacji, a to świeże – wpuszczane do domu. Cały ten ruch jest niezauważalny, nieodczuwalny oraz praktycznie niesłyszalny.
Za co odpowiada rekuperator? Przede wszystkim za odzysk energii z powietrza wyciąganego. W czasie gdy na jego miejsce wpuszcza on do środka powietrze świeże, przekazuje mu część energii z tego wyciągniętego z domu. Prowadzi to do oszczędności na ogrzewaniu, gdyż powietrze jest ogrzewane jeszcze zanim trafi do wnętrza naszego lokum.
Rekuperacja i pompy ciepła to elementy bardzo często idące w parze. Wszystko ze względu na to, że te drugie (obok rekuperatora) prowadzą do jeszcze większej oszczędności. Pompy bowiem odbierają i przetwarzają energię pochodzącą z odnawialnych jej źródeł – czy to z kolektorów słonecznych, czy też wiatraków lub źródeł wodnych. W związku z ich zastosowaniem rekuperator w pierwszej kolejności pobiera energię niezbędną do swojego działania właśnie z nich, nie przyczyniając się do wyższych rachunków za prąd.
Jaki rekuperator wybrać? A jaką pompę ciepła?
Rozważając zainwestowanie w rekuperację i pompę ciepła musimy zainwestować w sprzęt, który po prostu się w tym sprawdzi. Najlepiej będzie wybrać produkty o jak największej mocy, która sprosta wymaganiom powierzchniowym budynku docelowego. Warto stawiać na produkty tego samego producenta, które zwykle są ze sobą najbardziej kompatybilne.
Czy warto zainwestować w rekuperację i pompy ciepła?
Choć inwestycja w coś takiego, jak rekuperacja i pompy ciepła wiąże się z dość dużym kosztem (co jest zresztą jej główną wadą), niesie ze sobą sporo zalet. Do tych najważniejszych należy to, że:
- oddychamy zawsze świeżym powietrzem – w domach z tym systemem zawsze jest nam dostarczane świeże powietrze z zewnątrz, a stare – wraz z dwutlenkiem węgla – jest „wydalane” poza nie. Czujemy się zatem tak, jak na dworze, z zawsze optymalną dla siebie temperaturą;
- powietrze wprowadzane do domu jest filtrowane – za pośrednictwem filtra wbudowanego w rekuperator, do powietrza nawiewanego z zewnątrz nie dostają się różnego rodzaju owady i żyjątka (praktycznie pozbywamy się problemów związanych właśnie z nimi);
- generujemy poważne oszczędności na ogrzewaniu – jako że ciepło pochodzące z wywiewanego z domu powietrza jest częściowo odzyskiwane i przekazywane temu nawiewanemu do wnętrza domu, nie będziemy musieli tak bardzo eksploatować systemu grzewczego. Jest to przydatne zwłaszcza w zimniejszych miesiącach, kiedy to najwięcej wydaje się właśnie na ogrzewanie;
- możliwość pełnej kontroli nad powietrzem – wietrzenie powietrza w domu za pośrednictwem tego systemu przebiega dokładnie według naszych własnych upodobań. Sami kontrolujemy nawiew i dostarczamy naszemu domowi tyle świeżego powietrza, ile tylko chcemy. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza, jeśli w naszym domu nie zawsze znajduje się dużo osób i czasem chcemy (i możemy) jeszcze bardziej zaoszczędzić);
- żyjemy w komfortowych warunkach – dzięki temu systemowi pozbywamy się problemów z przeciągami, ale też – jak już wcześniej napomknęliśmy – komarami (nie musimy otwierać okien w nocy, gdyż i tak mamy optymalną temperaturę wewnątrz naszego domu). Nie musimy też radzić sobie z zaparowanymi szybami w łazience;
- jesteśmy zdrowi – w domach z wprowadzoną rekuperacją nie musimy otwierać okien i wietrzyć pomieszczeń celem pozbycia się „zaduchu”. W związku z tym, nawet w szczelnie zamkniętym domu, zawsze mamy czym oddychać.
Podsumowanie
System łączący ze sobą rekuperację i pompy ciepła jest jednym z najefektywniej działających na rynku – warto rozważyć jego wprowadzenie już na etapie projektowania domu, gdyż wymaga on znacznie tańszej instalacji wentylacyjnej, a jest w stanie doprowadzić do jeszcze większych oszczędności w trakcie jego eksploatacji. Jedno jest pewne – jest czymś zdecydowanie wartym zainteresowania. Zwłaszcza, jeśli cenimy sobie oddychanie zawsze świeżym i czystym powietrzem.