Czym jest sketchnoting?

Rok szkolny powoli dobiega końca, a okres wakacyjny nadchodzi wielkimi krokami. Jest to czas przede wszystkim odpoczynku, by w następny rok szkolny wejść w pełni sił i ze świeżym umysłem. Kto jednak powiedział, że podczas wakacji nie możemy pozyskiwać nowych umiejętności, które pomogą nam w jeszcze lepszy sposób podchodzić do zajęć? Zyskujemy bowiem ponad dwa miesiące laby, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów. Niektórzy cały czas spędzają przed komputerem, inni na aktywnościach sportowych, a garstka osób postanowi zadbać o swój rozwój osobisty.

Każda z tych form ma swoje zalety, pozyskiwanie jednak nowych umiejętności, jak ta ostatnia z wymienionych grup, jest przede wszystkim inwestycją w przyszłość, która może zaowocować na wiele sposobów. Więcej czasu wolnego podczas roku szkolnego, szybsze przyswajanie informacji czy też rozwój kreatywnego myślenia – to tylko niektóre z rzeczy, które zyskujemy, gdy nauczymy się korzystać z jednej techniki. O czym mowa? W dalszej części artykułu znajduje się odpowiedź.

Notatki w formie rysunku

Wielu z nas ma w zwyczaju tworzenie notatek z zajęć w celu późniejszego utrwalania wiedzy. Zapiski takie jednak bywają bardzo rutynowe, schematyczne, a tym samym nudne. Przez ten fakt nasz mózg nie przyswaja informacji w sposób efektywny, czego skutkiem jest po prostu marnowanie czasu. Ile razy zdarzyła nam się sytuacja, gdy czytając daną notatkę nagle wyłączaliśmy się odlatując myślami w całkowicie inne miejsce niż obserwowana kartka papieru? Na szczęście istnieje sposób, by opisany wypadek nigdy się nie powtórzył. Rozwiązaniem jest sketchnoting, czyli tworzenie notatek w formie rysunków. Wspomaga to proces zapamiętywania dzięki przeniesieniu odebranych przez słuch informacji do formy wizualnej rysunków. Sketchnoting sprawdza się szczególnie u wzrokowców i kinestetyków, którzy poprzez czynne bazgranie po kartce są w stanie przyswajać informacje w sposób szybszy oraz w większych ilościach. Ciąg tekstu bowiem dla mózgu człowieka jest bardzo mało atrakcyjny, stąd szybciej dojdzie do zjawiska nudy, a tym samym nie będziemy w stanie skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Rysunki natomiast urozmaicają znacznie wszelkie zapiski, przez co dużo chętniej będziemy korzystać z tego typu notatek. Dlaczego warto spróbować nauczyć się sketchnotingu?

Zobacz również:

 

Idealna metoda dla młodych

Czym jest sketchnoting?Sketchnoting jest świetną formą tworzenia notatek dla najmłodszych. Pozwala im to bowiem od najmłodszych lat na rozwijanie kreatywnego myślenia oraz zdolności manualnych. Mamy bowiem multum możliwości zaprojektowania naszych notatek, tak by jak najlepiej pełni swoją funkcję, a zarazem wyglądały atrakcyjnie i estetycznie. Weźmy chociażby za przykład przedmiot szkolny, jakim jest biologia. Składa się na niej kilkanaście działów, każdy o innej tematyce. Informacje chociażby z budowy człowieka obrazować możemy rysunkami poszczególnych kończyn, narządów czy też innych struktur wchodzących w skład naszego organizmu. Dzięki temu korzystając takich notatek od razu jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak wygląda realnie to, co każą nam wkuwać. Nasz mózg dużo łatwiej radzi sobie z zapamiętywaniem rzeczy, które możemy zobaczyć, a nie są czystą abstrakcją.  To tylko jeden przykład, jak zastosować możemy sketchnoting. Otwiera on przed nami tysiące możliwości zdobywania wiedzy, stąd też nawiązując do początku, warto poświęcić czas w wakacje, by nauczyć się go poprawnie wykonywać. Jak to zrobić?

Praktyka czyni cuda

Przede wszystkim powinniśmy jak najczęściej sketchnoting stosować. Nieważne, czy oglądnęliśmy ciekawy wykład na Youtube czy też właśnie skończyliśmy czytać wciągającą lekturę. W obu tych przypadkach, by jak najlepiej zapamiętać nowe informacje możemy stworzyć rysunkowe notatki, a następnie pozostawić je gdzieś na wierzchu, aby mieć do nich ciągły dostęp. Po kilku dniach z pewnością zaobserwujemy już pierwsze efekty naszych wysiłków. Czym więc więcej różnorodnych notatek stworzymy, tym bardziej efektywnie stosować będziemy metodę sketchnotingu. Każdy bowiem człowiek jest inny, stąd musimy sami zaobserwować, jaki styl czy też ilość rysunków jest w naszym przypadku najlepsza. Stąd też drugim krokiem jest eksperymentowanie. Próbowanie różnych kresek, zmienianie proporcji tekstu do rysunków czy też wielkości poszczególnych fragmentów naszej notatki to niektóre elementy, które możemy modyfikować w nieskończoność szukając najlepszego rozwiązania dla nas. Ważnym aspektem jest jednak fakt, by się nie zniechęcać. Nie każdy bowiem od razu posiada talent do rysunku i tym samym nie stworzy cudownych notatek gotowych do udostępnienia w social media. Wraz z upływającym czasem jednak istnieje duża szansa pozyskania odpowiednich umiejętności. Wracając więc na chwilę do mediów społecznościowych, warto jest właśnie w nich szukać inspiracji i porad dotyczących sketchnotingu, Istnieje wiele profili, które udostępniają nowe pomysły publicznie. Początki nauki każdej umiejętności bywają trudne. Jeśli jednak nie spróbujemy, jak mamy się czegokolwiek nauczyć?